Multipurpose
Merkezi Fransa’da bulunan yapı kimyasalları sektörünün öncü firmalarından CHRYSO -KAT, Dilovası/Kocaeli, Trabzon, Adana ve yeni açılacak olan Aydın’daki laboratuvarlar ve üretim tesislerinde 1997 yılından beri faaliyet gösteriyor.

 
İnşaat  katkı maddeleri ve karışımları üreten ve konusunda pazar lideri olan firma Saint Gobain çatısı altında çalışmalarına devam ediyor.

Türkiye genelinde müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için çimento ve beton ürünlerini dökme veya standart ambalajda teslim eden CHRSYO’nun Lojistik operasyonları ile ilgili dijital dönüşüm yolculuğu Monovi ile birlikte 2019 yılında başladı.

Projenin çıkış noktası sevk edilen ürünler için oluşan taşımacılık maliyetlerinin kontrolü ve yönetiminin sağlanması olarak belirlendi.

Hammadde ve ürün lojistik süreçlerinin tüm aşamalarında yaşanan sorunlar, iyileştirilecek alanlar ve kapsamlı ihtiyaçlar analiz edildi.

Yapılan analizler doğrultusunda en yüksek faydayı ve kazancı sağlayacak çözüm modeli, tüm lojistik iş süreçlerini uçtan uca kapsayacak şekilde belirlendi.

Müşteri siparişlerinden itibaren, ürünün hedef lokasyona teslimine kadar tüm aşamaların Monovi LANTOS TMS bünyesinde yönetilmesi için çalışmalara başlandı.

 CHRYSO’nun kullandığı ERP sisteminden siparişleri otomatik olarak LANTOS TMS’e aktararak CHRYSO’nun lojistik iş ortakları ile nakliye planlama ve sefer mutabakat operasyonu süreçleri dijitalleştirildi.

Bunu ürün nakliye ve faturalama süreçlerinin eşleştilmesi ile finansal raporlama ve denetim süreçlerininin dijitalleştirilmesi izledi.

Bu sayede CHRYSO, anlaşmalı lojistik operatorleri ile daha önceden tamamen kağıt üzerinde manuel işlettiği tüm lojistik operasyonunu dijitale taşıyarak, süreçlerini etkin bir şekilde yönetmeye başladı.

Proje, şirket içinde verimliliği arttırdığı gibi, aynı zamanda muhasebe kontrol ve denetimini de kolaylaştırarak zamandan ciddi anlamda tasarruf sağlandı. Sistem, insan hatasından kaynaklanabilecek muhtemel maddi kayıpların da önüne geçilmesini sağlayarak teknolojiyatırımının geri dönüşünü çok kısa süre içinde gerçekleştirdi ve lojistik maliyetlerinde önemli katkılar sağladı.

Projenin CHRYSO tarafındaki yöneticisi Güven Kılıç’ın proje ile ilgili yorumları;

“LANTOS TMS içerisinde oluşturulan taşıma iş emirleri ile tüm nakliye planlama (ürün, yükleme ve boşaltma adresleri, araç ve sürücü atama, araç kapasite yönetimi gibi) ve işletim süreçleri kayıt altına alınmış ve raporlanabilir oldu. LANTOS TMS'in sunduğu günlük operasyonel raporlar ile iş yapışın kolaylaşması sayesinde üretkenlik, denetlenebilirlik ve operasyon verimliğinde önemli bir artış elde edildi.

Monovi'nin nakliye süreçlerindeki dijitalleşme yolculuğunun her aşamasına özenle odaklanarak hem proje sırasında, hem de sistem tesliminden sonra sağladığı destek ile  dijital dönüşüm yolculuğumuza büyük katkı sağladı. “